Free shipping on orders $55 and up!
See details

Dried Lake County Pears

Dried Lake County Pears
Try these heavenly, sweet white pears.

From the Lake County area of California comes some of the finest Bartlett pears.  These are carefully picked and processed to a delightful translucent gold. 

Try them in cakes, muffins, and desserts for a luscious, fruity flavor.

In our surveys, packaged dried pears sold for $.50 to $.61 per ounce.  This package is four times the size of the small packets found in stores.

 

Ingredients: Pears, Sulfur Dioxide. This product may contain traces of wheat, eggs, dairy, soy, peanuts or tree nuts.

" These pears have a delicate, sweet flavor, not the tangy concentrated flavor of most dried fruits. You'll find these outstanding in your baking!"

Write a review

Please login or register to review
  • $14.69
If you like that black bread served at Outback™, you'll love this!"I love Outback Restaurant™. That..
$4.59
This is an amazing bread mix. If you own a bread machine, you owe it to yourself to try this sourdou..
$4.49
"The taste is wonderful, stupendous and perfect! My husband could not stop raving about it."--Lisa ..
$4.09
"Who needs store-bought bread when you can get this good at home!"--Lana Mountford"I was rais..
$4.69 $2.99
See how to bake most everything better with cinnamon chips. Ground cinnamon floats to the backg..
$10.99 $7.72
Scroll down to see how to make stuffed French toast and braided bread with this loaf.____________..
$4.29 $2.50
Make restaurant quality gravy in minutes!Perfect every time--and for pennies per serving!  Thi..
$12.99
Get these dried Fuji apples for your baking. You'll love these apples in your..
$7.99
 Dried pineapple may be the sweetest fruit.  It packs a powerhouse punch in granola but wh..
$6.81
Here's how to make the best, most beautiful freezer jams!Your jellies and jams thicken into a clear ..
$6.99 $3.49
Bake like a pro!  Use the vanilla they use!But will really good vanilla make your baking better..
$22.99 $15.99
These colorful Cutting Mats are great to use when cooking! They're easy to maneuver because of their..
$11.99 $9.99
Homemade pizza beats delivery!It's made your way--thin crust or thick and exactly with the toppings ..
$15.99 $12.99
Homemade pizza beats delivery!It's made your way, thin crust or thick and exactly with the toppings ..
$12.99 $9.99
This is a great little grater!  It measures: 5" x 2.5" x 2" Ideal for chee..
$5.99 $4.99