Free Shipping on orders $55 or higher
See Details

Classic Aebleskiver Mix--Puff Pancake (2 lb mix)

Classic Aebleskiver Mix--Puff Pancake (2 lb mix)

Now make your own puff pancakes with an aebleskiver pan!

This large 2-pound mix makes nice soft, egg-rich aebleskiver. This novel little breakfast food is as delicious as it is versatile. Fill it with jam, applesauce, or any other filling you can think of. You can do the same thing with toppings too. Load it with whipped cream, powdered sugar, or whatever your heart desires. No matter your tastes, with aebleskiver there's plenty of room to personalize and experiment to your heart's content.

Ingredients: enriched wheat flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, iron, thiamin mononitrate, riboflavin, and folic acid), sugar, buttermilk (dry cultured skim milk), baking powder, natural and artificial flavors, and salt. This mix contains wheat and dairy products and may contain traces of soy, eggs, tree nuts, or peanuts.

Write a review

Please login or register to review
  • $5.99
If you like that black bread served at Outback™, you'll love this!"I love Outback Restaurant™. That..
$4.69
Life's too short to not explore the wonderful world of breads!   With over 1..
$4.29
"The taste is wonderful, stupendous and perfect! My husband could not stop raving about it."--Lisa ..
$4.09
Make a soft, plump bread that both kids and adults love. It is our answer to the fluffy, soft loaves..
$3.99
It's easy! Make wonderful French bread in your bread machine. But you'll make an amazing brea..
$3.69
See how to bake most everything better with cinnamon chips.  Add cinnamon ch..
$10.99
 It's easy to make your own aebleskiver (Danish filled pancake puffs) with thi..
$34.99
Do you need a killer dessert that you can put together quickly and to amaze your guests?Well, we've ..
$12.99
Now make your own Jalapeno puff pancakes with an aebleskiver pan! This large 2-pound mix mak..
$7.49
You'll love this lemon flavor. It tastes like fresh lemons.This is a fine commercial grade lemon fla..
$9.99 $7.99
Cut your prep time in half. Make better looking, professional desserts.Make better loo..
$7.49 $4.99