Free Shipping on orders $55 or higher
See Details

Cinnamon Bun and Pastry Frosting (Economy 2 lb 13 oz resealable tub)

Cinnamon Bun and Pastry Frosting (Economy 2 lb 13 oz resealable tub)

If you want your sweet rolls and pastries to taste like those at the local bakery, use this frosting.  It's the professional match to your fine baked goods.  This is what we use.

This frosting is thick enough that you can spread it but we heat it for 15 seconds in the microwave and drizzle it.

  • Each tub contains two pounds, thirteen ounces, in a one quart tub
  • Great bargain with three times the amount of frosting as most grocery store packages
  • Snap the lid back on to save what you don't use for another day.
  • Shelf stable--it does not need to be refrigerated.
  • Beautiful, pure white color.
  • Heat it in the microwave until warm for a thinner glaze.

If you are making great rolls, frost them with a great frosting.  We guarantee your satisfaction--and it costs less than that found in the grocery store.
 

For professional results, use a professional frosting.  Give this a try.
 

 

 

Professional pre-made frosting for cinnamon buns and pastries

Write a review

Please login or register to review
  • $10.99
If you like that black bread served at Outback™, you'll love this!   This br..
$4.69
Life's too short to not explore the wonderful world of breads!   With over 100 ..
$4.29
Take a trip to Italy on us. We think you will love this simple artis..
$4.09
"The taste is wonderful, stupendous and perfect! My husband could not stop raving about it."--Lisa ..
$4.69 $1.99
Make a soft, plump bread that both kids and adults love.   This is our answer t..
$4.29
It's easy! Make wonderful French bread in your bread machine.   But you'..
$3.69
Make a batch of cheddar biscuits just like downtown! Now you can make steaming hot cheddar biscui..
$10.99
You'll make great biscuits -- even if you're not a biscuit maker. Just add water and make light..
$9.89
These Pounder Pancakes are perfect!  They are about half the size of the large bag, a pound or ..
$4.99
These are the real deal!  "When I was a kid, college students would come through the neighb..
$5.49
This is a heavy-duty, quality bread pan!This pan is designed for sandwich loaves.  It's a littl..
$8.99 $7.99
Use this professional pan for better bread! The right pan makes a difference!..
$9.99 $7.99
body { margin: 0; } .row1 { display: flex; flex-wrap: wrap; padding: 0 4px; ..
$9.99 $6.99
Here's how to always have a dinner ready on your busiest nights--desserts too!..
$7.49 $4.99
You'll love this lemon flavor. It tastes like fresh lemons.This is a fine commercial grade lemon fla..
$9.99 $7.99